Przeskocz do treści

WUOZ honorowym mieszkańcem

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków (WUOZ) w Białymstoku otrzymał tytuł HONOROWEGO MIESZKAŃCA DOMU PRZY PLACU CZARNIECKIEGO 10 W TYKOCINIE w uznaniu szczególnych zasług w zachowaniu materialnego i duchowego dziedzictwa obiektu.

"To miejsce skupia ludzi aktywnych - twórców, artystów, historyków i wszystkich, którzy dbają o kulturę i tradycję Tykocina" - mówiła podczas wydarzenia Maria Markiewicz właścicielka domu przy Placu Czarnieckiego 10 w Tykocinie. Podkreśliła, że wyróżnienia honorowych mieszkańców otrzymały osoby i instytucje, które przyczyniły się szczególnie do rozwoju kultury w Tykocinie.

W imieniu prof. Małgorzaty Dajnowicz - Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wyróżnienie odebrała Małgorzata Kierzkowska - zastępca Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 

 

W 1885 roku, dom przy Placu Czarnieckiego 10 wybudował Maksymilian Kizling - syn niemieckiego murarza, który do Tykocina przybył z Saksonii. Drewniany dom powstał na fundamentach, które pamiętają czasy Branickich. Wnętrze domu jest z końca dziewiętnastego wieku. W domu można poczuć dziewiętnastowieczny klimat a także obejrzeć eksponaty i wystawy dotyczące dawnego życia Polaków i Żydów.

Na szczególną uwagę zasługują schody domu przy ul. Plac Czarnieckiego w Tykocinie. Zostały odrestaurowane z drzewa, które właścicielka pozyskała z ruin tykocińskiego kina, chcąc zachować charakterystyczny dla Tykocina materiał budowlany. Refundacja w wysokości 10 tys. złotych na odbudowę schodów została pozyskana ze środków PWKZ.

"Jest przykładem takiego domu, który zachowuje swoje dziedzictwo w sferze materialnej i w sferze duchowej, i ten dom stał się w zasadzie takim fenomenem w Tykocinie" - mówił podczas spotkania Józef Markiewicz - prezes Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast.

"Wszystkie rzeczy w tym domu, eksponaty - wszystkie mają wspomnienia i tymi wspólnymi wspomnieniami możemy się dzielić, nie są ani żydowskie, ani polskie - są nasze" - mówił z kolei prof. Alan Duben antropolog z Uniwersytetu Bilgi w Stambule, który także otrzymał tytuł honorowego mieszkańca tykocińskiego domu.

Zaszczytny tytuł trafił też do innych osób, które w ciągu ostatnich dziesięciu lat pomagały w przywróceniu zabytkowi dawnej świetności. Honorowe tytuły powędrowały też do dyrektora podlaskiego muzeum kultury ludowej Artura Gawła, reżysera teatralnego Janusza Kozłowskiego, fotografa - Marcina Kwiatkowskiego, stolarza Piotra Pogorzelskiego, Marka Malinowskiego. Wyróżniona została też reportażystka TVP3 Białystok - Beata Hyży-Czołpińska oraz Urząd Marszałkowski w Białymstoku.

Mówiąc w przenośni - w tym domu może zamieszkać każdy - odwiedzając, oglądając i dzieląc się kulturą oraz historią Tykocina.