Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Narwi, jeden z największych drewnianych kościołów sakralnych w województwie podlaskim, jest w trakcie intensywnych prac budowlano-konserwatorskich. Z ich aktualnym stanem zapoznał się Adam Musiuk, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
„Obserwuję z jakim rozmachem, a jednocześnie niezwykłą troską o każdy detal, postępują prace renowacyjne. Jestem świadomy, jak ważnym miejscem dla lokalnej społeczności jest ten kościół, dlatego priorytetem jest dla mnie zachowanie jego unikalnego charakteru. Chcemy, aby parafianie wciąż odczuwali silną więź z przodkami, którzy kiedyś również tutaj modlili się” – dodaje Adam Musiuk.
Świątynia ta to prawdziwy klejnot barokowej architektury. Dwuwieżowa fasada, wzorowana na monumentalnych kościołach murowanych, była symbolem tradycji i polskości, szczególnie w trudnych czasach porozbiorowych.
Choć brakuje jednoznacznych dowodów, uważa się, że projektantem tego kościoła mógł być Jakub Fontana – architekt pracujący dla Jana Klemensa Branickiego. Wnętrze zachwyca barokowym i klasycystycznym wystrojem, a ołtarze i rzeźby z XVIII wieku to prawdziwe dzieła sztuki.
Warto wspomnieć, że świątynia katolicka w Narwi istniała już w 1517 roku, parafia zaś została ufundowana w 1528 roku przez króla Zygmunta Starego oraz królową Bonę.
Ważną postacią w historii tego kościoła był także proboszcz Ludwik Ignacy de Riaucour, późniejszy biskup łucko-brzeski, który odegrał kluczową rolę w jego budowie.