Doroczne nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za sezon 2018/2019 wręczono w poniedziałek (30.09) podczas Gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Wyróżnienia, z rąk Artura Kosickiego, Marszałka Województwa Podlaskiego odebrali m.in. aktor Piotr Domalewski, dziennikarz radiowy Jan Smyk, historyk Zbigniew Romaniuk i wojewódzka konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.
Spośród dwudziestu zgłoszeń wybrano osoby i stowarzyszenia, których działalność zarówno w obszarze artystycznym jak i ochrony dziedzictwa kulturowego województwa podlaskiego jest wyjątkowa. Prof. Małgorzata Dajnowicz została doceniona za m.in. za prowadzone badania i działalność upowszechniającą dziedzictwo historyczno-kulturowe województwa podlaskiego oraz za stworzenie pierwszego na Podlasiu Parku Kulturowego w Bohonikach.
Wśród uhonorowanych znaleźli się artyści, pedagodzy, naukowcy… ludzie działający w bardzo różnych obszarach, ale z jednakowym efektem – wszyscy przyczyniają się do rozwoju i ochrony kultury naszego regionu – podkreślał Artur Kosicki – Jesteście wizytówka naszego województwa, naszym dobrem i naszą dumą – dodał marszałek zwracając się do wyróżnionych.
Doroczne nagrody marszałka przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Otrzymują je osoby szczególnie zasłużone dla kultury województwa podlaskiego. W tym roku wyróżnienia przyznano po raz dwudziesty – z 20 złożonych wniosków, wybrano i nagrodzono siedem osób oraz organizację pozarządową.
Wnioskodawcami przyznania nagrody prof. Dajnowicz byli przedstawiciele Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej Bohonik i Kruszynian, których przedstawiciele byli obecni podczas uroczystości.
Wśród laureatów byli także:
Anna Olszewska – profesor Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku, dyrygent Chóru Żeńskiego Schola Cantorum Bialostociensis i Międzyszkolnego Chóru Żeńskiego przy III Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku – za całokształt działań na rzecz rozwoju kultury muzycznej i prowadzenie działalności naukowej.
Włodzimierz Naumiuk – artysta, rzeźbiarz ludowy specjalizujący się w rzeźbie figuralnej – za całokształt działalności artystycznej, popularyzatorskiej i edukacyjnej na rzecz Podlasia i jego mieszkańców,
Wiktor Dominik Szczygieł – producent muzyczny i kompozytor, tworzący muzykę z pogranicza folku, basowej elektroniki i muzyki popularnej, laureat wielu nagród i wyróżnień, za całokształt prac z kompozycji muzycznej oraz szczególnych osiągnięć w dziedzinie rozpowszechniania w Polsce i na świecie muzyki wyrosłej na gruncie podlaskiego folku,
Piotr Domalewski – polski aktor, scenarzysta i reżyser – za promocję Podlasia w Polsce i na świecie,
Zbigniew Romaniuk – historyk, regionalista, działacz społeczny – za krzewienie w szczególności wśród młodego pokolenia historii Polski i regionu.
Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Suwałkach – za promocje zdrowego stylu życia wśród emerytów, przeciwdziałaniu marginalizacji i wykluczeniu seniorów z życia społeczno-kulturalnego,
Jan Smyk – redaktor polskiego Radia Białystok, za opracowanie Antologii Polskiego Reportażu Radiowego i upowszechnianie kultury województwa podlaskiego na antenie Polskiego Radia.
Dotąd wyróżniono ponad 80 osób. Wśród nich są m.in. artyści Jerzy Maksymiuk, Andrzej Strumiłło i Leon Tarasewicz, czy twórcy fundacji i ośrodka „Pogranicze” Krzysztof i Małgorzata Czyżewscy.
Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia artystyczne i upowszechnianie kultury wręczono po raz dwudziesty. Tę jubileuszową Galę uświetniły – wspaniała oprawa muzyczna, beataboxowe popisy rewelacyjnego Marcela Borowca, taniec Edyty Szachniewicz i Adrianny Kaweckiej, a całość z wdziękiem prowadził Piotr Szekowski, aktor Teatru Dramatycznego w Białymstoku.
Tuż przed rozpoczęciem uroczystości, na prośbę marszałka Artura Kosickiego goście zgromadzeni w OiFP uczcili minutą ciszy pamięć zmarłego w poniedziałek Kornela Morawieckiego, legendy Solidarności, posła na sejm, marszałka seniora i podlaskiego kandydata do Senatu w najbliższych wyborach.