Ambona po renowacji w Bazylice w Różanymstoku

Już jest gotowa, po renowacji i w całej okazałości ambona w stylu rokoko z końca XVIII w. w Bazylice Mniejszej pw. Ofiarowania NMP w Różanymstoku. Prace mogły zostać przeprowadzone dzięki dotacji PWKZ Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Koszt udzielonej dotacji prac konserwatorskich przy zabytkowej ambonie we wnętrzu kościoła parafialnego to 85 tys. zł.

Ambona jest przyfilarowa, nadwieszona, architektoniczna, marmoryzowana w kolorze brązowo-ugrowym. Jej wymiary to 8,6 m. na 3,4 m. Usadowiona jest na rzucie zbliżonym do prostokąta ze schodami od strony nawy bocznej, poprzedzone bramką zwieńczoną gzymsem i płycinowymi drzwiami. Korpus jest 3-boczny przedzielony jasnoszarymi plistrami, na wysokości podłogi wybrzuszony, obwiedziony szerokim, szarawym półwałkiem.

Dolna część kosza zwężająca się w kształcie czary, pokryta bogatą, rzeźbioną, złoconą dekoracją rokokową. Zaplecek marmoryzowany, brązowo-czerwono-urugowy, ze złocistą ornamentyką na bocznych krawędziach z obrazem św. Augustyna pośrodku. Baldachim 3-boczny, o wklęsło-wypukłej linii złożony z gierowanego belkowania w kolorze szaro-czerwono-złocistym, ze złocistym kartuszem, liśćmi akantu od frontu, górą przewężony, ze złocistą dekoracją z liści akantu i wolut, zakończony profilowanym gzymsem. Od spodu baldachimu – gołębica w promieniach. W zwieńczeniu znajduje się rzeźba Michała Archanioła w zbroi, ze złocistymi skrzydłami, z dzidą w dłoniach, który lewą dłonią depcze szatana. Postać w kolorze białawym, zbroja płytowa – srebrzysta.

O Bazylice Mniejszej pw. Ofiarowania NMP przeczytają Państwo na: https://archibial.pl/parafie/info/61-ofiarowania-nmp-rozanystok/