BROWAR W REJESTRZE ZABYTKÓW !!

Prof. Małgorzata Dajnowicz – Wojewódzka Konserwator Zabytków wpisała na listę podlaskich zabytków budynek administracyjny na terenie białostockiego browaru na Dojlidach.  „Rejestr zabytków jest najwyższą ochroną. Jest to ochrona która ma tzw. wieczystą gwarancję a więc obiekt wpisany do rejestru nie może być mocno przekształcony, wyburzony – tak więc jest to w pełnym słowa tego znaczeniu zabytek chroniony” – powiedziała prof. Dajnowicz. 

Czerwona willa, czyli budynek administracyjny w zespole białostockiego Browaru. Wybudowana w 1901 roku, przez lata mieszkali w niej pracownicy browaru. Dziś to jeden z najlepiej zachowanych i zadbanych w mieście zabytków z czasów carskich.

Ciekawa historia, wyjątkowa architektura, walory artystyczne i naukowe…Na niektórych cegłach są jeszcze inskrypcje w języku rosyjskim, na elewacji zachowały się też dwie gwiazdy piwowarskie – dawne symbole cechu piwowarów.

Budynek spełnił wszystkie wymagania by trafić do wojewódzkiego rejestru zabytków. Z odpowiednim wnioskiem do podlaskiego konserwatora zwróciła się sama dyrekcja browaru. „Ponieważ jest troszeczkę ukryty w środku browaru,  pewnie go z zewnątrz za bardzo nie widać, więc chcemy się również pochwalić tym, ze mamy tak piękny budynek na terenie browaru” – mówił Jacek Winiarski – dyrektor białostockiego browaru.

W Podlaskiem, nieruchomości pod taką, czyli specjalną ochroną jest już już blisko 2,5 tys. Wojewódzka Konserwator Zabytków zapewnia, że jeszcze w tym roku będą kolejne.