Feretrony w rejestrze zabytków

Osiem feretronów znajdujących się w kościele parafialnym pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Kuczynie zostało wpisanych do rejestru zabytków. W dniu 18 września 2023 r. prof. Małgorzata Dajnowicz podpisała decyzję w tej sprawie.

Mowa o feretronach z obrazami:

  1. Św. Maria Magdalena oraz Matka Boża Anielska,
  2. Matka Boża Szkaplerzna z Dzieciątkiem oraz św. Antoni z Dzieciątkiem,
  3. Matka Boża Niepokalana i św. Jakub Apostoł,
  4. Matka Boża Ostrobramska i św. Stanisław Kostka z Dzieciątkiem,
  5. Wizja św. Franciszka i Objawienie Matki Bożej w Lourdes,
  6. Przekazanie różańca św. Dominikowi oraz św. Izydor,
  7. Św. Florian i Wniebowzięcie NMP,
  8. Matka Boża Częstochowska oraz Najświętsze Serca Pana Jezusa.

Powyższe feretrony pochodzą z początku XX w. Większość z nich stanowi przykład doskonałej sztuki snycerskiej w stylu neogotyckim, o czym świadczą m.in. ich bogate zdobienia w postaci ażurowych wieżyczek, czołganek, pinakli oraz maswerków. W dolnych częściach feretronów również zastosowano elementy dekoracyjne w formie pozłacanych ornamentów roślinnych i geometrycznych.

Znaczną część obrazów zamknięto łukiem ostrym, wyjątek stanowi feretron z obrazami „św. Florian” i „Wniebowzięcie NMP”, gdzie obrazy ujęto półkoliście oraz feretron z obrazami „Matka Boża Częstochowska” i „Najświętsze Serce Pana Jezusa”, które umieszczono w ramie prostej.

Feretrony stanowią niezwykle ważną część wyposażenia kościoła parafialnego w Kuczynie. Świadczą o bogatych wartościach artystycznych przejawiających się w doborze detalu, sposobie zakomponowania oraz poprawności proporcji – wskazuje w decyzji wpisu prof. Małgorzata Dajnowicz  – Podlaska Wojewódzka Konserwator Zabytków.