Kolędowanie z przedszkolakami

Wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem oraz Jasełka w wykonaniu młodych aktorów, tak w ostatnim czasie wyglądało spotkanie wigilijne w Niepublicznym Przedszkolu Nr 2 Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego à Paulo w Białymstoku.

Przedstawieniu z dumą i wzruszeniem przyglądali się rodzice oraz zaproszeni goście, w tym prof. Małgorzata Dajnowicz.

Podlaska Wojewódzka Konserwator Zabytków pogratulowała młodym aktorom wspaniałego przedstawienia, zaś zgromadzonym gościom złożyła życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzącego Nowego Roku 2024.

Klasztor Sióstr Miłosierdzia powstał z fundacji Jana Klemensa Branickiego w 1769 r. Głównym zadaniem sióstr zakonnych było sprawowanie opieki nad ubogimi i chorymi mieszkańcami miasta i okolic. W 1864 r. siostry zostały pozbawione prawa do pobytu w Białymstoku. W kolejnych latach, w dawnym klasztorze mieściło się kilka lokali m.in. Hotel Stary.

W 1923 r. siostry zakonne powróciły do Białegostoku, przejęły część budynku i prowadziły w niej zakład opieki nad dziećmi. W 1944 r. obiekt uległ zniszczeniu, jego odbudowa trwała do 1949 r. według projektu Stanisława Bukowskiego. W 1989 r. siostry zakonne odzyskały cały obiekt i obecnie prowadzą w nim przedszkole.

Klasztor Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia został wpisany do rejestru zabytków w 1957 r.