KONSERWACJA OŁTARZA BOCZNEGO W KOŚCIELE W MILEJCZYCACH

Efekty konserwacji zabytkowego Ołtarza Bocznego pw. Serca Pana Jezusa w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Milejczycach.

Ołtarz powstał prawdopodobnie przed 1744 r. Wykonany został z drewna polichromowanego z elementami snycerki w stylu barokowym. Przy projektowaniu ołtarza wykorzystano elementy sztuki antyku – uszaki w formie zwisów akantu z wplecionymi kwiatami róż i słoneczników. Pilastry wykonane w stylu jońskim. W polu głównym ołtarza znajduje się obraz – Chrystus Dobry Pasterz (Chrystus z Barankiem), malowany na płótnie.

Celem przeprowadzonych zabiegów konserwatorskich było przywrócenie w jak największym stopniu oryginalnej kolorystyki polichromii ołtarza snycerki i rzeźb. Dokładna ocena stanu zachowania drewna umożliwiła odpowiednie zabezpieczenie go przed niszczeniem.

Prace konserwatorskie i restauratorskie ołtarza prowadzone były zgodnie z pozwoleniem Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Parafia w 2019 r. otrzymała na ten cel dotację PWKZ ze środków finansowych z budżetu państwa.