MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ARCHIWÓW

Dziś (09.06) archiwa na całym świecie przypominają o swojej misji i znaczeniu dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw. Prezentujemy małą galerię archiwalnych zdjęć z zasobów Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku. 

Międzynarodowy Dzień Archiwów to święto obchodzone corocznie 9 czerwca. Zostało ustanowione podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Rady Archiwów (ICA) w 1948 roku. Tego dnia archiwa na całym świecie przypominają o swojej misji i znaczeniu dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.

W archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku, oprócz dokumentów, znajduje się cenna kolekcja archiwalnych zdjęć, w większości autorstwa pierwszego wojewódzkiego konserwatora zabytków – Władysława Paszkowskiego. Na zdjęciach jego autorstwa można zobaczyć wiele znanych, istniejących do dzisiaj obiektów, a także te, które zostały zniszczone w czasie II wojny światowej. W zasobach archiwum się fotografie m.in. Białegostoku i okolic, pojezierza augustowskiego oraz części województwa obecnie znajdującej się w granicach dzisiejszej Republiki Białorusi.