NA ZAPROSZENIE WŁAŚCICIELI ZABYTKU

Na zaproszenie właścicieli, prof. Małgorzata Dajnowicz odwiedziła zabytkowy modernistyczny dom, przy ulicy Mazowieckiej 52 w Białymstoku. Czas powstania domu określa się  na  około 1937 r. Budynek należy do nielicznych przykładów drewnianych czynszówek, które na początku XX w. były charakterystycznym elementem zabudowy Białegostoku.

 Niewiele tego typu budynków, jak dom przy ul. Mazowieckiej pozostało w mieście. Ukłonem w stronę architektury modernistycznej jest pięcioboczny aneks w elewacji od strony ulicy Mazowieckiej. Budynek został zbudowany przez Rolledera. Nieznany jest natomiast autor jego projektu domu.

Dom wzniesiono na betonowej podmurówce, zakończonej ceglaną rolką, pokryto go szalunkiem. Budynek jest dwukondygnacyjny, nakryty dachem czterospadowym. Od początku swojego istnienia był wyposażony w nowoczesne jak na tamte czasy urządzenia sanitarne: łazienkę z wannami i toaletę.

Ten zabytkowy dom mogą Państwo obejrzeć na wystawie „Obiekty modernistyczne województwa podlaskiego”, która cały czas jest dostępna w głównym holu siedziby Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, przy ul. Dojlidy Fabryczne 23 w Białymstoku. Zapraszamy.