Nowy wpis do rejestru zabytków w Łosince

W dniu 21 sierpnia 2023 r. prof. Małgorzata Dajnowicz podpisała decyzję w sprawie wpisu do rejestru zabytków feretronu z obrazami Św. Mikołaja Cudotwórcy oraz Św. Barbary, znajdującego się w cerkwi pw. Św. Ap. Jakuba s. Alfeusza w Łosince.

Umieszczony na profilowanej brązowej podstawie drewniany feretron pochodzi z XVIII w. Jego polichromowaną ramę bogato ozdobiono motywem kwiatowym i roślinnym. Zabytek zwieńczono koroną zamkniętą, pod którą znajduje się gołębica ozdobiona spływami wolutowymi. Ramę feretronu wykonano w kolorach: niebieskim, złotym i zielonym.

W centralnej części feretronu, na awersie umieszczono obraz z wizerunkiem Św. Mikołaja Cudotwórcy. Jest to obraz wertykalny, namalowany farbą olejną na płótnie. Świętego ukazano w całej postaci, w pozycji stojącej. Postać ubrana jest w długi jasnoszary sticharion opadający na buty, niebieski felion z brzegami laminowanymi taśmą w złotym kolorze oraz czerwoną podszewką. Na ramionach postaci niebieski omoforion zdobiony złotymi krzyżami greckimi. Pod prawą ręką Świętego dostrzegamy palicę z wizerunkiem putto. Postać została przedstawiona z uniesioną prawą ręką w geście błogosławieństwa, natomiast w lewej ręce trzyma zamkniętą zdobną księgę. Tło obrazu namalowano w kolorach błękitu i szarości.

Na rewersie feretronu umieszczono obraz z wizerunkiem Św. Barbary. Postać ukazano w pozycji stojącej, z lewego profilu. Ubrana jest w suknię w kolorze lekko zielonym z jasnymi rękawami oraz niebieską tunikę, przewiązaną czerwonym płaszczem i złotym pasem. Na szyi kobiety dostrzegamy naszyjnik, na uszach kolczyki. Twarz postaci jest nieczytelna. W prawej ręce trzyma kielich w kolorze złotym z promienistym nimbem. Tło obrazu prezentuje fragment architektury oraz chmury w odcieniach niebieskim i szarym.

Feretron poprzez bogato zdobioną ramę stanowi przykład doskonałej sztuki snycerskiej. Natomiast umieszczone w nim obrazy świadczą o wysokim warsztacie artystycznym twórcy. Mimo upływu czasu obrazy nie utraciły swoich wartości zabytkowych – dodaje prof. Małgorzata Dajnowicz – Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków.