OBELISK NA STULECIE WKU.

Przed wejściem do Wojskowej Komendy Uzupełnień przy ul. Lipowej w Białymstoku odsłonięto obelisk. Jest widoczny dla przechodniów, bo jest podświetlony i stoi przy kamienicy na jednej z głównych ulic Białegostoku.

Obelisk poświęcony jest 100-leciu utworzenia WKU w Białymstoku. Podstawa jest wykonana z czarnego kamienia, a góra jest zrobiona ze szkła. Umieszczono na niej m.in. daty 1919-2019 i napis: „W 100. rocznicę ustanowienia Wojskowej Komendy Uzupełnień w Białymstoku w hołdzie żołnierzom i pracownikom za służbę i pracę na rzecz obronności i bezpieczeństwa Polski”. W uroczystości odsłonięcia obelisku wzięli udział m.in. poseł Jarosław Zieliński, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, komendanci służb mundurowych i dowódcy jednostek wojskowych, podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz, a także m.in. przedstawiciele marszałka czy pracownicy WKU.

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Białymstoku powstała w czerwcu 1919 roku. Kilka razy zmieniała swoją siedzibę. Obecna – od lat powojennych mieści się w zabytkowej kamienicy przy ul. Lipowej 35.