OBRAZ „ŚWIĘTY JÓZEF KALASANTY” W REJESTRZE ZABYTKÓW!

Decyzją z dn. 02.11.2020 roku, prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków wpisała do rejestru zabytków województwa podlaskiego obraz „Święty Józef Kalasanty” z katedry pw. Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie. 

Powstanie obrazu datuje się na 3 ćw. XVIII wieku. Prawdopodobnie, jego autorem jest pijar Łukasz (Karol) Hübel, który w 1775 roku przebywał w Drohiczynie.

Obraz w kształcie prostokąta wertykalnego, został namalowany techniką olejną na płótnie. Dzieło przedstawia postać świętego Józefa w pozycji klęczącej, wpatrzonego w Chrystusa na krzyżu. W dolnej części przedstawienia, poniżej ołtarza, ukazane są dwa putta. Jeden wskazuje dłonią postać świętego. Drugi, trzymając w dłoniach wstęgę z napisem z Księgi Przysłów: „Mąż posłuszny będzie mówił zwycięstwo”, spogląda na zakonnika.

Obraz posiada wartości artystyczne. Jest dziełem stanowiącym przykład malarstwa barokowego. O wysokim poziomie artystycznym świadczy m.in. technika opracowania detali – dłoni i twarzy św. Józefa oraz putt. Sposób operowania światłem, a także zastosowanie elementów symbolicznych m.in. czaszki i dyscypliny podnoszą walory artystyczne tego dzieła.” – prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków. Przedstawienie zostało wzbogacone silnymi kontrastami podkreślającymi najistotniejsze elementy kompozycji. Postacie wydobywające się z ciemnego tła skłaniają odbiorcę do refleksji.

O wpisanie obrazu do rejestru zabytków do Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zwróciło się Wyższe Seminarium Duchowne Najświętszego Serca Pana Jezusa w Drohiczynie.