Decyzją prof. Małgorzaty Dajnowicz – Podlaskiej Wojewódzkiej Konserwator Zabytków ołtarze wraz z tabernakulami, pochodzące z kościoła parafialnego pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Kuczynie, zostały wpisane do rejestru zabytków.
Kościół parafialny w Kuczynie powstał w latach 1888 – 1893 według projektu warszawskiego architekta Jana Hinza, z fundacji Joanny z Wulfersów, żony Aleksandra Kuczyńskiego dziedzica Korczewa. Jest to kościół wzniesiony w stylu neogotyckim, murowany z czerwonej cegły, na kamiennym cokole, nietynkowany.
W prezbiterium znajduje się ołtarz główny wraz z tabernakulum. Jest to ołtarz drewniany, pozłacany, trójosiowy z mensą skrzyniową, antepedium podzielonym na trzy płyciny – część centralną stanowi krzyż. Po jego lewej i prawej stronie, w płycinach zakończonych trójliściem znajdują się dwa metalowe, klęczące anioły, skierowane w stronę krzyża.
Na mensie osadzono rozbudowane tabernakulum ozdobione stylizowanymi liśćmi akantu, dębu i owoców winogron oraz płycinę, w której umieszczono lustro. Drzwiczki tabernakulum zdobi płaskorzeźba kielicha otoczonego cierniem, powyżej hostia IHS z promienistym nimbem. W centralnej części nastawy znajduje się rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem, po bokach obrazy: z lewej strony Św. Heleny, z prawej strony Św. Marii Magdaleny. Powyżej rzeźby: z lewej strony Św. Wojciecha, z prawej strony Św. Kazimierza, ustawione na neogotyckich wieżyczkach. Dookoła ołtarza widoczna jest drewniana obudowa ścian z płaskorzeźbami dwunastu apostołów.
Ołtarz boczny wraz z tabernakulum znajduje się w zamknięciu prawej nawy kościoła. To ołtarz drewniany, architektoniczny, przyścienny w kolorze brązowym z pozłacanymi detalami architektonicznymi. Obiekt został wykonany w stylu neogotyckim. Antepedium płycinowe ozdobiono maswerkami, a w centralnej części krzyżem greckim z niewielkimi promieniami.
Nastawę trójosiową zwieńczono strzelistymi ażurowymi wieżyczkami. W polu głównym umieszczono figurę Chrystusa, w polach bocznych Św. Boromeusza i Św. Stanisława bp. Nad nimi znajdują się dekoracyjnie opracowane baldachimy. W zwieńczeniu umieszczono obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, powyżej małą figurkę anioła. Tabernakulum ozdobiono motywem liści akantu. Na drzwiczkach tabernakulum umieszczono płaskorzeźbę, jest to złoty kielich z hostią i promienistym nimbem. Płaskorzeźba została wpisana w łuk ostry, ozdobiony maswerkami. Powyżej drzwiczek umieszczono złoconą główkę putto.
Ołtarze stanowią przykład doskonałej sztuki snycerskiej, świadczą również o wysokim warsztacie artystycznym twórcy, jak i historii rozwoju kościoła w Kuczynie i jego fundatorach. Mając na uwadze powyżej określone wartości należy uznać, że zachowanie tych obiektów leży w interesie społecznym – dodaje prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz.