PIONIERKI PRZY PAŁACU BRANICKICH

Na dziedzińcu honorowym Pałacu Branickich w Białymstoku została otwarta wystawa „PIONIERKI. Kobiety w edukacji i nauce”. Uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej, która towarzyszy wystawie, zwiedzili zabytkowe wnętrza dawnej rezydencji hetmańskiej Jana Klemensa Branickiego.

Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z efektami prac konserwatorskich prowadzonych przy zabytkowym Pałacu Branickich. Odwiedzili m.in. dawną sypialnię królewską – odtworzoną w ubiegłym roku na podstawie dostępnych źródeł archiwalnych i konsultacji historycznych z udziałem Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, którego siedziba mieści się w Pałacu Branickich, w odnowionej sali utworzył Aula Nobilium poświęconą Absolwentom i Przyjaciołom UMB.

W pałacowych piwnicach uczestnicy konferencji zapoznali się w wystawą multimedialną „Spacer w przeszłość – ścieżka historyczna”. Zwiedzili warsztat rzeźbiarza i przyjrzeli się z bliska, zachowanej do dzisiaj w jednym z pomieszczeń, XVII-wiecznej posadzce.

Organizatorem wystawy „PIONIERKI. Kobiety w edukacji i nauce” jest Stowarzyszenie Instytut Studiów Kobiecych. Na dziedzińcu Pałacu Branickich można ją oglądać do końca sierpnia.