Średniowieczny skarb trafi do działu archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Do odkrycia wczesnośredniowiecznej biżuterii doszło w ubiegłym roku dzięki skoordynowanej współpracy Wojewódzkiej Komendy Policji w Białymstoku, w tym podległych jej jednostek oraz Podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej.

W dniu 18.10.2023 r. prof. Małgorzata Dajnowicz – PWKZ przekazała dr Waldemarowi Wilczewskiemu – dyrektorowi Muzeum Podlaskiego w Białymstoku depozyt w postaci wczesnośredniowiecznego skarbu, składającego się z blisko 50 ozdób datowanych na X/XI w.

Odkrycie składa się m.in. z bogato zdobionych srebrnych lunuli, różnych typów srebrnych zausznic, srebrnych paciorków z guzami oraz paciorków szklanych. Odkryta biżuteria zawiera również bransoletkę, pierścionek oraz fragmenty łańcuszka wykonane z brązu. Wszystkie te przedmioty złożone były w niewielkim, zdobionym ceramicznym naczyniu.

Od lat współpracujemy z zespołem archeologów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że wczesnośredniowieczny skarb trafi właśnie do działu archeologii Muzeum. Profesjonalizm kadry oraz dostępne zaplecze wystawiennicze sprawiają, iż Muzeum Podlaskie jest najlepszym miejscem do dalszej opieki nad naszym niezwykłym odkryciem – mówiła w trakcie spotkania prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz.