W dniu 16 maja 2022 roku prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz – Podlaska Konserwator Zabytków brała udział w uroczystości poświęcenia pomnika w miejscu Tymczasowego Obozu Ofiar Obławy Augustowskiej przed ich rozstrzelaniem w Gibach.
Wydarzenie te zostało objęte patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, Marszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Elżbiety Witek, Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego oraz Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Jarosława Zielińskiego.
W obchodach wzięli udział rodziny ofiar Obławy Augustowskiej, przedstawiciele Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku, Społecznego Komitetu Organizacji Świąt Państwowych i Rocznic Historycznych, Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego oraz reprezentanci Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, Nadleśnictw, władz rządowych, samorządowych i duchowieństwa.
W trakcie uroczystości Poseł Jarosław Zieliński odczytał listy Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek oraz Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego kierowane do rodzin ofiar Obławy Augustowskiej oraz uczestników wydarzenia. W zakresie tworzenia Muzeum Obławy Augustowskiej w zabytkowym „Domu Turka” w Augustowie głos zabrała również prof. Magdalena Gawin, Dyrektor Instytutu Pileckiego.
Ważną częścią pracy WKZ jest upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie zabytkowym, w tym także historycznym, związanym z miejscami, postaciami zapisanymi w naszej historii i pamięci. Wydarzenie, jakim była Obława Augustowska na stałe zapisało się w pamięci mieszkańców naszego regionu, jednocześnie jest jednym z najbardziej niewyjaśnionych bolesnych wydarzeń w historii Polski 1945 r. Likwidacja przez Armię Czerwoną oddziałów podziemia antykomunistycznego w obławie lipcowej 1945 r. na terenie Puszczy Augustowskiej miała na celu rozbicie polskich, aktywnych na tym obszarze środowisk niepodległościowych, związanych z Armią Krajową. Dzisiejsze upamiętnianie miejsc związanych z tym wydarzeniem historycznym stanowić może istotne źródło prowadzące do poznania prawdy o losach ofiar Obławy, także o konsekwencjach i następstwach tych wydarzeń po 1945 r. – podkreśliła prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz – Podlaska Konserwator Zabytków.