UROCZYSTOŚCI KU CZCI ŚW. ROCHA

W Bazylice Mniejszej pw. św. Rocha w Białymstoku odbyła się (18.08) uroczystość odpustowa ku czci Patrona świątyni – Świętego Rocha. Była to jednocześnie 73. rocznica poświęcenia kościoła. Mszę świętą celebrowali kapłani Archidiecezji Białostockiej. W nabożeństwie udział wzięła prof. Małgorzata Dajnowicz – Wojewódzka Konserwator Zabytków. Na zdjęciu z proboszczem świątyni – ks. prał. Tadeuszem Żdanukiem. 

Kościół pw. św. Rocha w Białymstoku został podniesiony przez Papieża Franciszka do rangi Bazyliki Mniejszej w październiku 2018 r., a pod koniec ub. roku staraniami prof. Małgorzaty Dajnowicz, kościół został uznany za Pomnik Historii przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. To pierwsza świątynia katolicka na Podlasiu z tytułem Pomnika Historii.  Tytuł ten nadaje się obiektom zabytkowym ze względu na ich szczególne walory historyczne, kulturalne i zabytkowe.

Po zakończonej mszy św., odbyło się uroczyste poświęcenie feretronów, które przedstawiały Tajemnice Światła Rożańca Świętego. Feretrony to przenośne, obustronnie namalowane obrazy religijne. Następnie odbyła się procesja wokół Kościoła.

Po zakończonej procesji wierni modlili się przy ołtarzu bocznym, poświęconemu Świętemu Rochowi oraz uczcili Jego relikwie.