Uroczystości w Dobrzyniewie Kościelnym

W dniu 24 lipca 2022 roku prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz – Podlaska Konserwator Zabytków brała udział w uroczystościach ku czci Św. Marii Magdaleny w Dobrzyniewie Kościelnym.

Mszy świętej przewodniczył abp Józef Guzdek – Metropolita Białostocki.

22 lipca Kościół katolicki czci świętą Marię Magdalenę. Od 2016 roku dzień ten ma szczególną rangę święta. W ten szczególny czas podkreślamy rolę wszystkich kobiet, w tym zapisanych w historii Kościoła. Podążając za słowami Metropolity Białostockiego abp Józefa Guzdka należy wskazać, iż rola kobiet, w tym matek jest niezwykle istotna w rozwoju społeczeństwa dawniej jak i współcześnie. Na bardzo istotną rolę kobiet zarówno w sferze domowej jak i publicznej zwracał uwagę Jan Paweł II, poświęcając kwestii kobiecej około 100 dokumentów. Do szczególnej i ważnej społecznie roli kobiet podczas niniejszej uroczystości odnosił się również Metropolita Białostocki.

Jak wskazuje dokumentacja konserwatorska w latach 1905-1910 na miejscu poprzednich, kolejnych, drewnianych świątyń w Dobrzyniewie Kościelnym, powstał obecny murowany kościół. Obiekt wybudowano według projektu architekta Romualda Samotyi-Lenczewskiego. Wraz z kościołem wzniesiono kostnicę, mur kościelny i dom parafialny na placu przykościelnym. Świątynię konsekrowano w 1947 roku przez ks. Romualda Jałbrzykowskiego abp wileńskiego. Obecny murowany kościół parafialny p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny oraz przykościelna kostnica objęte są najwyższą ochroną konserwatorską. Prowadzane od 2019 r. prace przy kościele współfinasowane są z dotacji Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.