WEEKEND Z ZABYTKAMI – KRÓLOWY MOST

Położony na skraju Puszczy Knyszyńskiej Królowy Most to wieś rozsławiona głównie za sprawą znanej trylogii filmowej „U Pana Boga za…”. Co ciekawe, sceny do tej produkcji kręcone były głównie w Supraślu, Tykocinie i Sokółce. A co do zaoferowania zwiedzającym ma Królowy Most? 

Wizytówką Królowego Mostu z pewnością jest zabytkowa cerkiew pw. św. Anny. Jej budowę przerwał wybuch I wojny światowej. Prace przy świątyni kontynuowano w 1928 roku, wykończenie obejmujące malowanie jej wnętrza zrealizowano przed 1939 rokiem. W środku ulokowano ikonostas, który został przewieziony z likwidowanej cerkwi w Grodnie.  Cerkiew w Królowym Moście jest przykładem cerkiewnej architektury murowanej z 1. ćw. XX wieku o cechach eklektycznych.

Nieco dalej znajduje się inny bardzo ciekawy obiekt – kaplica dworna także pw. św. Anny. Wybudowana w 1860 roku w stylu neoklasycystycznym  przy drodze łączącej wsie Królowy Most i Kołodno w gminie Gródek. Kaplica została wzniesiona tuż obok przeprawy przez głęboką wówczas i wartką Płoskę przy ruchliwym szlaku z Białegostoku do Wołkowyska. Wkrótce kaplica została przebudowana na cerkiew i dopiero w latach 1914-1915 oddana na potrzeby parafii rzymskokatolickiej.