WERNISAŻ WYSTAWY „TU RODZIŁA SIĘ SOLIDARNOŚĆ”- BIAŁYSTOK

Na placu przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku, w piątek (14.08), została otwarta wystawa „Tu rodziła się Solidarność”. W wernisażu wzięła udział prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków. 

W związku z 40-leciem powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, Instytut Pamięci Narodowej przygotował wystawę o początkach ruchu. Ekspozycja składa się z części ogólnopolskiej, regionalnej oraz lokalnej, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju.

Każde kolejne miejsca prezentacji wystaw stworzą w całej Polsce „Biało-czerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność”. Trasy wszystkich wystaw regionalnych zbiegną się 28 sierpnia na wernisażu w Warszawie.

W otwarciu wystawy przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku wzięli udział m.in. dawni opozycjoniści, przedstawiciele władzy, instytucji i służby mundurowe.

W sierpniu 1980 r. na skraju komunistycznego imperium sowieckiego narodził się wielki, pokojowy ruch, do którego przystąpił niemal co trzeci Polak! „Solidarność” to 10 milionów formalnych członków – był to największy związek zawodowy na świecie.

źródło: bialystok.ipn.gov.pl