Wiceminister Magdalena Gawin w WUOZ w Białymstoku

Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, generalna konserwator zabytków prof. Magdalena Gawin, podczas ostatniej wizyty w Białymstoku (14.07), zapoznała się z naszą nową wystawą zdjęć autorstwa Władysława Paszkowskiego. O zabytkach, które znajdują się na fotografiach opowiadała prof. Małgorzata Dajnowicz podlaska wojewódzka konserwator zabytków.

Wizyta wiceminister Magdaleny Gawin w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Białymstoku

Władysław Paszkowski był wieloletnim wojewódzkim konserwatorem zabytków dawnego województwa białostockiego. Podjął się trudnego zadania – ratowania najcenniejszych zabytkowych obiektów architektonicznych zniszczonych w czasie wojny. W trakcie pracy nie rozstawał się z aparatem fotograficznym, a wykonane przez niego zdjęcia stanowią obecnie cenne źródło wiedzy o zabytkach regionu.

Na 22 zdjęciach można zobaczyć obiekty zniszczone w wyniku działań wojennych, odbudowane, a także te, które nie zachowały się do dzisiejszych czasów. Fotografie zostały wykonane w latach 40., 50. i 60. XX wieku. Obecnie znajdują się w zasobach archiwalnych Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku.

Wystawę można oglądać na parterze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku w godzinach pracy Urzędu. Oficjalne otwarcie wystawy planowane jest w sierpniu.