WUOZ HONOROWYM MIESZKAŃCEM DOMU W TYKOCINIE

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków (WUOZ) w Białymstoku otrzymał tytuł HONOROWEGO MIESZKAŃCA DOMU PRZY PLACU CZARNIECKIEGO 10 W TYKOCINIE w uznaniu szczególnych zasług w zachowaniu materialnego i duchowego dziedzictwa obiektu.

„To miejsce skupia ludzi aktywnych – twórców, artystów, historyków i wszystkich, którzy dbają o kulturę i tradycję Tykocina” – mówiła podczas wydarzenia Maria Markiewicz właścicielka domu przy Placu Czarnieckiego 10 w Tykocinie, która podkreśliła, że wyróżnienia honorowych mieszkańców otrzymały osoby i instytucje, które przyczyniły się szczególnie do rozwoju kultury w Tykocinie.

W imieniu prof. Małgorzaty Dajnowicz – Wojewódzkiej Konserwator Zabytków wyróżnienie odebrała Małgorzata Kierzkowska – zastępczyni Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 

 W 1885 roku, dom przy Placu Czarnieckiego 10 wybudował Maksymilian Kizling – syn niemieckiego murarza, który do Tykocina przybył z Saksonii. Drewniany dom powstał na fundamentach, które pamiętają czasy Branickich. Wnętrze domu jest z końca dziewiętnastego wieku. W domu można poczuć dziewiętnastowieczny klimat, ale też obejrzeć eksponaty i wystawy dotyczące dawnego życia Polaków i Żydów.

Na szczególne wyróżnienie zasługują schody domu przy ul. Plac Czarnieckiego w Tykocinie. Zostały odrestaurowane z drzewa, które właścicielka pozyskała z ruin tykocińskiego kina, chcąc zachować charakterystyczny dla Tykocina materiał budowlany. Refundacja w wysokości 10 tys. zł. na odbudowę schodów została pozyskana ze środków PWKZ.

„Jest przykładem takiego domu, który zachowuje swoje dziedzictwo w sferze materialnej i w sferze duchowej, i ten dom stał się w zasadzie takim fenomenem w Tykocinie” – mówił podczas spotkania Józef Markiewicz – prezes Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast.

„Wszystkie rzeczy w tym domu, eksponaty – wszystkie mają wspomnienia i tymi wspólnymi wspomnieniami możemy się dzielić, nie są ani żydowskie, ani polskie – są nasze” – mówił z kolei prof. Alan Duben antropolog z Uniwersytetu Bilgi w Stambule, który także otrzymał tytuł honorowego mieszkańca tykocińskiego domu.

Zaszczytny tytuł trafił też do innych osób, które w ciągu ostatnich dziesięciu lat pomagały w przywróceniu zabytkowi dawnej świetności. Honorowe tytuły powędrowały też do dyrektora podlaskiego muzeum kultury ludowej Artura Gawła, reżysera teatralnego Janusza Kozłowskiego, fotografa – Marcina Kwiatkowskiego, stolarza Piotra Pogorzelskiego, Marka Malinowskiego. Wyróżniona została też reportażystka TVP3 Białystok – Beata Hyży-Czołpińska oraz Urząd Marszałkowski w Białymstoku.

Mówiąc w przenośniw tym domu może zamieszkać każdy – odwiedzając, oglądając i dzieląc się kulturą oraz historią Tykocina.