Zabytkowe pojazdy – Opel Kadett B 1100

Opel Automobile GmbH to niemieckie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją pojazdów osobowych i dostawczych, które zostało założone 21 stycznia 1862 roku. Od 2017 roku jego właścicielem jest francuski koncern PSA.

W 1965 roku nowy Kadett B zastąpił swojego poprzednika – Kadetta A. Samochód mierzył 4 metry, był dostępny w trzech wersjach nadwozia (2 lub 4-drzwiowy) kombi, sedan lub coupe. Inspiracją do stworzenia takiego modelu były samochody z nadwoziem typu fastback, przykład stanowi Chevrolet Chevelle.

Model Kadett B był produkowany w latach 1965-1973. Zróżnicowana gama wersji oraz liczne możliwości stylizacji były wzorem dla branży motoryzacyjnej, a modelem Rallye Kadett firma Opel spopularyzowała segment sportowych samochodów kompaktowych.

Pojazdy zabytkowe wyróżniają się tzw. żółtą tablicą rejestracyjną. Do tej pory, do wojewódzkiej ewidencji zabytków włączono ponad 1000 zabytkowych pojazdów, ich liczba stale się powiększa. Samochód osobowy Opel Kadett B 1100, widoczny na zdjęciach, został włączony do wojewódzkiej ewidencji zabytków w 2021 roku. Samochód jest kompletny w stanie oryginalnym. Elementy jego oblachowania, powłoka lakierowa oraz elementy wnętrza zostały poddane kompleksowej renowacji. Obecnie posiada charakter kolekcjonerski. Auto uczestniczy w rajdach i zlotach pojazdów historycznych – wskazuje prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz, PWKZ.

Zgodnie z polskim prawem za pojazd zabytkowy uznaje się pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków, znajduje się w wojewódzkiej ewidencji, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów.