CHORĄGIEW MAGISTRATU I MIASTA NOWY DWÓR POD OCHRONĄ

Decyzją z dn. 19.08.2021 r. prof. Małgorzata Dajnowicz podlaska wojewódzka konserwator zabytków wpisała do rejestru zabytków Chorągiew Magistratu i Miasta Nowy Dwór.

Chorągiew Magistratu i Miasta Nowy Dwór

Chorągiew została wykonana około 1925 roku w nieznanym warsztacie. Po II wojnie światowej stanowiła część wyposażenia Parafii Rzymskokatolickiej w Nowym Dworze, zaś w 2021 roku została przekazana Gminie Nowy Dwór, na której wniosek wszczęto postępowanie administracyjne.

Chorągiew wykonana jest z tkaniny, haftowana, z aplikacjami. Awers chorągwi został wykonany z tkaniny w kolorze zbliżonym do czerwieni ze wzorem w róże, w jego centrum widnieje sylwetka orła w koronie. Centralną część rewersu zajmuje aplikacja z malowanym przedstawieniem Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Chorągiew Magistratu i Miasta Nowy Dwór posiada przede wszystkim wartości historyczne. Stanowi pamiątkę przypominającą o historii miasta założonego przez królową Bonę oraz samorządności utworzonej przez króla Stefana Batorego. Jest to obiekt ważny wśród lokalnej społeczności, obecnie otoczony szczególną opieką Gminy Nowy Dwór oraz jej mieszkańców.” – prof. Małgorzata Dajnowicz.

Zachowanie chorągwi leży w interesie społecznym ze względu na wartości historyczne, których jest nośnikiem.