Rewolwer Lefaucheux i niemiecka lornetka wojskowa wraz z futerałem

Rewolwer Lefaucheux i niemiecka lornetka wojskowa wraz z futerałem zostały przypadkowo odkryte podczas prac budowlanych na jednej z posesji przy ulicy Warszawskiej w Białymstoku. Owinięte w materiał, były ukryte w niewielkim otworze przy piwnicznym okienku.

Rewolwer Lefaucheux i niemiecka lornetka wojskowa wraz z futerałem
Rewolwer Lefaucheux i niemiecka lornetka wojskowa wraz z futerałem

Broń nie posiada żadnych oznaczeń i pozbawiona jest części kurkowo-spustowej. Z uwagi na dość dużą liczbę odmian tej broni, trudno jednoznacznie określić jej datę produkcji. Prof. Małgorzata Dajnowicz, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków: „Podobne rewolwery produkowane były w 2 poł. XIX wieku i używane m.in. przez powstańców styczniowych. Pomimo niekompletności odkryty rewolwer jest bardzo cennym znaleziskiem.”

Z kolei lornetka to niemiecki model wojskowy z okresu II wojny światowej. Urządzenie nie posiada centralnego regulowania ostrości, dlatego każdy okular należy regulować osobno. Co ciekawe, lornetka została znaleziona razem ze skórzanym futerałem. Na jego wewnętrznej stronie widnieją zapisane tuszem dane osobowe, być może późniejszego właściciela. Prof. Małgorzata Dajnowicz: „Niestety, nie znamy okoliczności, w jakich oba przedmioty znalazły się w piwnicy jednego z białostockich domów. Może były pamiątką rodziną? Może stanowiły część kolekcji? Niezależnie od tego, z konserwatorskiego punktu widzenia stanowią cenne znalezisko.”

Oba przedmioty zostaną teraz przekazane w depozyt Muzeum Wojska w Białymstoku.